رنگرزی نساجی چیست؟


1399/02/25

رنگرزی نساجی چیست؟

رنگرزی نساجی فرآیند استفاده یکنواخت از رنگ روی پارچه (الیاف ، نخ ، پارچه یا حتی پوشاک) است.

بسته به نیاز ، رنگرزی نساجی در هر مرحله از تولید پارچه می تواند انجام شود.

روش های رنگ آمیزی پارچه چیست؟

همانطور که در بالا مشخص شد ، رنگرزی نساجی می تواند در مراحل مختلف ساخت پارچه انجام شود. روشهای مختلف رنگ آمیزی پارچه وجود دارد که به شرح زیر است:


  1. Fiber Stage Dyeing Method
  2. Yarn Stage Dyeing Method
  3. Fabric Stage Dyeing Method
  4. Garment Stage Dyeing Method


در این روش ، رنگ آمیزی در مرحله فیبر انجام می شود. یا رنگ آمیزی در محلول شیمیایی برای تولید الیاف ساخته شده توسط انسان مخلوط می شود یا الیاف در رنگ مو رنگ می شوند.


روش رنگ آمیزی مرحله نخ

در این روش نخ هایی که با استفاده از الیاف چرخانده می شوند ، تا حدی و کاملاً در رنگ مو فرو می روند. این کار قبل از استفاده از نخ برای ساخت پارچه انجام می شود. این به خصوص برای ایجاد طرح های مختلف در پارچه استفاده می شود ، مانند:

 • Stripes
 • Checks
 • Plaid
 • Tweed

روش رنگ آمیزی مرحله پارچه ای

در این روش رنگ پس از ساخت آن روی پارچه اعمال می شود. پارچه برای بدست آوردن رنگ مورد نظر در زیر آب غرق می شود.


روش رنگ آمیزی مرحله پوشاک

در این روش برای بدست آوردن رنگ مورد نظر ، پوشاک تمام شده در رنگ خاصی رنگ می شود.


تکنیک های رنگ آمیزی پارچه چیست؟

این روشهای مختلفی است که می توان پارچه ها را رنگ آمیزی کرد. روش های مختلف رنگ آمیزی پارچه ها عبارتند از:


  • Solution Dyeing
  • Stock Dyeing
  • Hank/Skein Dyeing
  • Package Dyeing
  • Beam Dyeing (Yarns)
  • Winch/Beck Dyeing
  • Jet Dyeing
  • Jig Dyeing
  • Pad Dyeing
  • Beam Dyeing (Fabric)
  • Paddle Dyeing

اینها متداول ترین تکنیک های مورد استفاده در صنعت نساجی هستند.

در مرحله فیبر

راه حل رنگرزی

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله فیبر است. همانطور که از نام این محصول پیداست ، ماده رنگی به محلول شیمیایی فیبر دست ساز اضافه می شود. هنگامی که رشته فیبر ظاهر می شود ، این رشته رنگی ظاهر می شود.

مزیت این روش این است که خاصیت رنگ پذیری پارچه بسیار عالی خواهد بود.

رنگرزی تعاونی

این روش همچنین شامل رنگ آمیزی در مرحله فیبر است. الیاف گشاد قبل از انجام فرآیندهای مخلوط کردن ، شانه زدن ، کارتینگ و ریسندگی در رنگرزی غوطه ور می شوند.


مزایای این روش به شرح زیر است:


خاصیت رنگ پذیری عالی به منسوجات

این امر به شما کمک می کند تا نخ هایی با رنگ های مختلف ایجاد کنید تا جلوه ای از رنگ در پارچه ایجاد کند

توزیع یکنواخت رنگ

این گرانترین روش رنگرزی است. دلیل این امر این است که قبل از تولید نخ ، رنگ آمیزی انجام می شود که بسته به کیفیت نخ مورد نیاز برای پردازش بیشتر ، مقداری از ضایعات الیاف نیز به همراه خواهد داشت.


در مرحله نخ

رنگ آمیزی هنک / اسکین

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله نخ است. نخها بطور شل و باریک به صورت حلقه یا پوست روی یک حلقه در یک ظرف بزرگ چیده می شوند. سپس در رنگ غوطه وری غوطه ور می شویم تا رنگ های مورد نظر را روی نخ بدست آورید. این برای نخ هایی مناسب است که مانند پشم خیلی کشیده یا فشرده نشود ، مناسب است.


بسته بندی رنگرزی

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله نخ است. در این مرحله ، نخ در قسمتهای بسته بندی در مرحله ریسندگی روی ناقلهای نخ پیچیده می شود. بسته ها می توانند به شکل مخروط ، پنیر ، لوله و غیره باشند. سپس روی قاب های سوراخ دار چیده می شوند. سپس محلول رنگ در یک حرکت مداوم از طریق بسته ها نفوذ می کند تا رنگ دلخواه را بدست آورد.


رنگرزی پرتو (نخ)

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله نخ است. در رنگرزی لوبیا ، نخهای پیچیده شده بر روی تیرهای استوانه ای قرار می گیرند که در دستگاه قرار می گیرند. رنگ آمیزی رنگ در یک مرکز به خارج و سپس با حرکت خارج از مرکز انجام می شود تا عمق مورد نظر رنگ به دست آید.

وینچ / بک رنگرزی

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله پارچه است. انتهای پارچه برای ساختن یک قطعه مداوم ، دوخته شده است. پارچه سپس در یک حوض رنگ در مشروب رنگ غوطه ور می شود و توسط یک غلتک در حوض رنگ چرخانده می شود. رنگ ، در این حالت ، ثابت است در حالی که پارچه حرکت می کند.جت رنگرزی

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله پارچه است. پارچه به صورت طناب در محفظه ای مانند لوله قرار می گیرد. در کانتینرها جت فشار وجود دارد و مشروب رنگ از طریق این جت ها از طریق پارچه نفوذ می کند.


جیگ رنگرزی

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله پارچه است. در این تکنیک ، پارچه به شکل پهن باز بر روی دو غلطک در دستگاهی به نام دستگاه جیگ رنگرزی یا جیگر نگه داشته می شود. پارچه از یک طرف جدا نشده است ، داخل غرق غوطه ور می شود و سپس به طرف دیگر پیچیده می شود. عمل تا زمانی که رنگ دلخواه روی پارچه به دست آید تکرار می شود.پد رنگرزی

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله پارچه است. پارچه روی دستگاه غلطک پد به شکل پهن باز روی غلطکها پیچیده می شود. سپس پارچه به طول طولانی ساخته شده تا از طریق فرعی که حاوی مشروب رنگ است عبور کند و در امتداد غلتک حرکت کند. این یک روند مداوم است و رنگ اضافی آن از پارچه فشرده می شود


رنگرزی پرتو (پارچه)

این روش شامل رنگ آمیزی در مرحله پارچه است. درست مانند روش رنگ آمیزی مرحله نخ ، پارچه روی تیرهای بزرگ استوانه ای پیچیده می شود. سپس رنگ مشکی رنگ از طریق پرتوهای فشار داده می شود تا رنگ را به پارچه منتقل کند.


در مرحله پوشاک

رنگرزی دستمال

این تکنیک شامل رنگ آمیزی در مرحله پوشاک پس از ساخت پوشاک است. پوشاک در محلول رنگی قرار داده شده در یک ظرف بزرگ در دستگاه رنگرزی دستمال غوطه ور می شود. لباس ها به راحتی بسته بندی می شوند و یک دست و پا راننده موتور محلول رنگ را در ظرف می چرخد تا رنگ را به پوشاک منتقل کند.


این روش همچنین می تواند برای رنگ آمیزی اجزای فردی یک پوشاک مورد استفاده قرار گیرد. در این حالت ، رنگ آمیزی قبل از ساخت پارچه انجام می شود.

برای تحول کسب و کار خود نیاز به مشاوره دارید؟

توضیحات بیشتر