بررسی فرآیند رنگرزی ، چاپ و تکمیل در کارخانه های نساجی


1399/02/18

بررسی فرآیند رنگرزی ، چاپ و تکمیل در کارخانه های نساجی

کلیه منسوجات به کمک الیاف تهیه شده اند که به روش های مختلفی شامل طرح ، استحکام ، دوام و بافت چیده شده اند. رنگرزی و چاپ دومین مرحله از فرآیند تولید پارچه است که در کارخانه های رنگرزی انجام می شود. چرخش و بافندگی مراحلی است که بر کیفیت پارچه ها تمرکز دارد ؛ در حالی که رنگ آمیزی ، چاپ و اتمام تمرکز روی رنگ و ظاهر پارچه است. این در نهایت منجر به افزایش ارزش محصول می شود. به سادگی ، این فرایندها پارچه را در جنبه های شیمیایی تغییر می دهد ، زیرا به نظر می رسد نور منعکس کننده رنگی است و جلوه ای به آن می بخشد. رنگ آمیزی و چاپ بعد از بافندگی اما قبل از اتمام مراحل انجام می شود. بیایید به سه سطح فوق در فرآیند تولید پارچه بپردازیم.


فرآیند رنگرزی نساجی در کارخانه نساجی :


رنگرزی نساجی فرایندی است که در آن رنگ به یک پارچه تمام شده منتقل شده که آماده صادرات است منتقل می شود. این فرآیند رنگ ثابت و ماندگار را به لباس اضافه می کند. رنگها و مواد شیمیایی نساجی به صورت کریستال ، خمیر پودر یا پراکندگی مایع در دسترس هستند و آنها به طور کامل در محلول آبی مانند آب حل می شوند. هنگامی که نساجی و رنگ ترکیب می شوند ، پارچه ها توسط رنگ و رنگ کاملاً اشباع می شوند.


انواع مختلفی از رنگ در فرآیند تولید منسوجات انجام می شود از جمله: رنگرزی طبیعی ، رنگرزی شیمیایی ، رنگرزی صنعتی ، رنگرزی ، مقاومت در برابر رنگرزی و غیره. رنگهای طبیعی توسط مواد معدنی ، گیاهان و حیوانات با رنگهای طبیعی حمل می شوند. آنها برای فرآیند سازگار با محیط زیست مناسب هستند. ممکن است شما هنرمندان و صنعتگران را در حال استفاده از رنگهای طبیعی برای محصولات دست ساز و همچنین صنایع دستی سنتی ببینید.


به طور کلی ، رنگ در آب حل می شود و به مضراب نیاز دارد. ماده ترکیبی شیمیایی است که پیوندی با رنگ ایجاد می کند تا نامحلول شود ، یعنی در هنگام شستشو پس از فرایند رنگ آمیزی ، رنگ روی پارچه باقی می ماند. این فرآیند در واقع برای پارچه هایی مانند نایلون و پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد. به طور متناوب ، رنگهای مستقیم به جای استفاده از آنها برای رنگ آمیزی الیاف طبیعی مانند پشم ، پنبه ، ابریشم نیازی به مضر ندارند. دسته دیگر رنگهای vat هستند که از مواد نیلی تشکیل شده اند. نیلی گیاهی است که از رنگ آبی عمیق برخوردار است و همچنین یکی از قدیمی ترین رنگهای طبیعی است.فرآیند چاپ پارچه :

پارچه ها اغلب با استفاده از تکنیک های مختلف و انواع دستگاه ها با رنگ های مختلف و الگوهای مختلف چاپ می شوند. این فرآیند انتقال الگوی / دکوراسیون چند رنگ در هر تکنیک تکنیکی به پارچه است. این شامل استفاده از سطح رنگ در یک طرح خاص با روش های مستقیم / مقاومت است.


چاپ نساجی روشی است برای تکمیل الگوهای و همچنین طرح ها برای پارچه. رنگدانه ها نامحلول هستند و عدم وجود میل به الیاف را نسبت به رنگ ها تشکیل می دهد. از چسب های رزین بیشتر برای اتصال پیگمنت ها به بسترها استفاده می شود. از حلال ها برای انتقال رنگدانه و همچنین مخلوط رزین به بستر استفاده می شود. سپس این حلال ها تبخیر می شوند و به یک پوشش مات سخت می رسند. روش های مختلفی برای چاپ وجود دارد مانند چاپ بلوک ، چاپ صفحه ، چاپ دیجیتال ، چاپ مستقیم ، چاپ تخلیه ، چاپ انتقال حرارت و غیره.


فرآیند تکمیل پارچه :

تکمیل پارچه تابعی است که ظاهر و استفاده از الیاف را هنگام استخراج از دستگاه بافندگی بدنبال دارد. تکمیلمرحله نهایی کارکرد است که منسوجات نهایی را برای تهیه آماده می کند. این به پایان رساندن نساجی به طور کلی شامل درمانی مانند تمیز کردن ، سفید کننده ، رنگ آمیزی و غیره است. فرایند تکمیلویژگی های محصول مانند رنگ ، ظاهر ، چاپ و طراحی را افزایش می دهد.


این مرحله نقش مهمی در جنبه های تجاری صنعت نساجی ایفا می کند که در نهایت به نیاز بازار بستگی دارد که در واقع غیرقابل پیش بینی و متفاوت است.


چندین فرآیند تولید پارچه مانند رنگ آمیزی ، چاپ و اتمام استفاده از روشهای پردازش مرطوب است. این روشها شامل استفاده از محلول / حمام آبی برای کاربرد مواد شیمیایی به بستر نساجی ، رفع مواد شیمیایی به فیبر ، تمیز کردن / شستشو برای از بین بردن مواد شیمیایی سست و خشک کردن برای تولید محصول نهایی است. گرم کردن و تبخیر آب باعث می شود این فرآیند مرطوب فرسوده شود. تخمین های اندکی حاصل از آن است که فرایندهای مرطوب 60٪ از انرژی صنعت نساجی را مصرف می کنند.


همه فرآیند های چاپ و تکمیل در نرم افزار تولید و رنگرزی مدیریت می گردد.این نرم افزار حاصل تجربه و تکمیل در چندی کارخانه بزرگ رنگرزی و چاپ و تکمیل پارچه در ایران است.که سال ها با مشارکت چندین کارشناس تولید و رنگرزی و تکمیل پارچه تولید شده است.

برای تحول کسب و کار خود نیاز به مشاوره دارید؟

توضیحات بیشتر